אוריאה

כל מה שרציתם לדעת על בדיקת אוריאה

מהי אוריאה? מה מטרת הבדיקה? כאשר מדברים על אוריאה מדברים על תפקודי כליה והערכת מטבוליזם של חלבון בגוף. אוריאה היא למעשה תרכובת כימית אשר מיוצרת על ידי הגוף כחלק מחילוף חומרים של חלבונים. אוריאה הינה חומר המופק על ידי הכבד. הכבד מפרק פרוטאין באמצעות תהליך של פסולת העיכול שהוא למעשה אוריאה. הכליות מעבירות את האוריאה מהדם וכך אל השתן והחוצה. האדם הרגיל מפריש 30 גרם אוריאה דרך השתן וחלק גם דרך הזיעה.

על אוריאה ועל בדיקה

אוריאה היא בדיקה המודדת כמות חנקן בדם. אותה כמות הבאה לידי ביטוי בצורת אוריאה. כך גם לגבי תפקוד כליות. כמות גדולה מדי של אוריאה מצביעה על תפקוד כליות נמוך, דימום במערכת עיכול ומאידך כמות קטנה מדי תצביע על בעיה בתפקוד הכבד בפועל. את בדיקת האוריאה עורכים על פי בדיקה כימית בדם, כמו בכל דבר גם כאן נדרש עניין הצום ל12 שעות, יש צורך לא לאכול ולא לשתות 12 שעות לפני הבדיקה בפועל. חשוב לדעת כי יש להיות בצום וזאת מתקוף הרכבו הכימי של הדם לשבש תוצאות.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדיקת אוריאה נמשכת כמה דק' על ידי נטילת דם פשוטה. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות תוך שעה וחצי, זאת על פי זמינות המרפאה. אין מדובר בבדיקה מסוכנת, כמו בכל דבר יש סיכון קטן וזה כאשר לוקחים את בדיקת הדם בפועל. יש למצוא את הווריד בעדינות ולזכור כי עורקים משתנים מאדם לאדם בגודלם. בסיכום דבר, בדיקת אוריאה הינה בדיקה כימית בדם, היא מבוצעת בשגרת הבדיקות הכלליות על פי גיל האדם או מקרים של חשד כזה או אחר. בדרך כלל בדיקות שכאלו מתרחשות לאנשים הלוקים בסוכרת, מחלות הכבד, כליות, לחץ דם או אנשים הנוטים לקחת כדורים בתקן קבוע. לרוב חשוב ללכת בעצת הרופא ולרוב הבדיקה הנ"ל תינתן כחלק משאר הבדיקות המבוצעות בשגרת היום יום או כחלק מסדרת בדיקות המתבצעות באופן של כמה שנים על מנת לוודא כי תפקודי הגוף תקינים.
There are no products matching the selection.