חומצה אלפא ליפואית (ALA)

חומצה אלפא ליפואית (ALA)

חומצה לאפא ליפואית באה לידי ביטוי כתרכובת של חומצת שומן, מכאן היא למעשה נוצרת, כמו כן נוצרת החומצה גם מחומצה אמינית ציסטאין. המבנה של החומצה מביא לא מעט יכולות, דהיינו השרשרת הפחממנית היא בעצם הידרופובית ולכן היא בעצם יכולה לתפקד גם כמים וגם כשומן. כבר לפני שנים רבות, נתגלה כי חומצה אלפא ליפואית מסייעת לפעילות אנזימים אשר במעגל קרבס במיטוכונדריה. חומצה זו מיוצרת בכמות מועטה בגוף ותפקידה העיקרי הינו אנטי אוקסידנט אשר מביא לא מעט מישורים שעליהם נדבר בהמשך מאמר זה.

על חומצה ועל תפקידיה

מהם תפקידיה של החומצה בפועל? החומצה פועלת כאנטי אוקסידנט ולוכדת את R וכך למעשי הופכים אטומי הגופרית לאלקטרונים בלתי קשורים וכך תורמים לייצוב. אפשרות שנייה הינה יכולת תגובה ליוני מתכות באמצעות קבוצה קרבוקסילית ואטומי גופרית. המתכות מאיצות תהליך של חמצון ויצירת R.כך גם בסיוע למחזור ויטמין אי וסי. החומצה למעשה לוכדת את המתכות וכך גם מנטרלת את פעילותן בפועל. לאחר הפעילות הופך האלקטרון לבלתי יציב וממוחזר על ידי גלותטיון פר אוקסידאז.

על מזון ועל חומצה

בסופו של דבר, כאשר נגשים אל לא מעט מקורות מזון, מגלים כי המזונות העשירים בחומצה הנ"ל מצויים במזונות עשירים במיטוכונדריה כמו בשר בקר, איברים פנימיים, מזונות בעלי שומן רווי ואפילו כולסטרול גבוה. במידה ויתגלה הצורך לצרוך מזונות הללו יותר מפעמיים בשבוע, שהרי הסיכוי לטרשת עורקים גבוהה ביותר.

על מחקרים ועל חומצה

בין כל שאר המחקרים אשר התרחשו, ניתן לראות מחקר המדבר על הקשר בין השפעת החומצה לבין הרמות בערכי הסוכר בדם לרבות סוכרת מסוג שתיים. כמו בכל דבר, התרחש ניסוי באמצעות עכברים אשר סובלים מסוכרת והם קיבלו את החומצה כחלק מתהליך הניסוי. העכברים אשר קיבלו את התוספות ברמה גבוהה יותר, גילו רמת גלוקוז נמוכה יותר בדם ומאידך עכברים שלא קיבלו או קיבלו במינון נמוך את החומצה גילו בדיוק את היפוכם של הדברים. נמצא בסיכום דבר כי באמצעות החומצה עולה פעילות ומעבר דרך הממברנה וכך למעשה מתרחשת פעולה מזורזת.

 

1 Item(s)

per page

Set Descending Direction
  1. הולילנד אלפא בטא + רטינול פילינג למכון 125 מ"ל

1 Item(s)

per page

Set Descending Direction